Logo Pic
Dewerz_ 2024. december 19.

Oliver Stone filmje a Kennedy-merényletről

A 61 évvel ezelőtt, 1963 november 22-én, Dallasban meggyilkolt John F Kennedy amerikai elnök elleni merénylet napjainkra az egyik legismertebb összeesküvés elméletté nőtte ki magát. Nagyon sokan mondták már el véleményüket az esetről, többek között Oliver Stone Oscar-díjas rendező is, a méltán híres, 1991-es JFK - A nyitott dosszié című filmjével. Noha 1964 szeptemberében a Warren-bizottság (Earl Warren főbíró elnökletével) azzal az egyértelmű döntéssel zárta le a vizsgálatokat, hogy a gyilkosságot a merénylet napján letartóztatott Lee Harvey Oswald magányos merénylőként követte el (és őt magát is magányos gyilkos likvidálta, Jack Ruby személyében), az amerikai lakosság nem hitte el, hogy valóban így lett volna. Oliver Stone erre a kételkedésre építette 1991-ben filmjét, mely érdekes végkövetkeztetéssel zárul.

jfk_kevoncostner.jpg

A kép forrása: nofilmschool.com

A film legvégső konzekvenciája az, hogy a Kennedy megölésével vádolt Lee Harvey Oswald valójában csak balek volt, akit bűnbaknak használtak fel az igazi tettesek. Hogy kik voltak a valódi tettesek és kik lehettek megbízóik? Stone filmje szerint Kennedy igazi merénylői a hadsereg és/vagy CIA profi emberei lehettek, akiket a Kennedy-politikát ellenző legfelsőbb republikánus körök (katonai parancsnokok, CIA vezetők és fegyvergyárosok) bíztak meg az elnök megölésével. Az indok: Kennedy ki akarta vonni az amerikai erőket az éppen csak elinduló vietnami háborúból (noha korábban ő maga irta alá odaküldésüket) és egyéb kérdésekben is megegyzést kereső, békepárti és hidegháború-ellenes politikára törekedett. 

jfk_targyalas.jpg

A kép forrása: hollywoodreporter.com

A film központi karaktere egy valós személy: egy new orleansi ügyvéd, bizonyos Jim Garrison (Kevin Costner), aki 1967-ben valóban kezdeményezte a Kennedy-merénylet alaposabb újbóli kivizsgálását. El is indult a vizsgálat, majd egy per is, melyben a new orleansi ügyész egyik vádlottja egy bizonyos Clay Shaw volt (Tommy Lee Jones). Ám a per felmentette végül Shaw-t, így hivatalosan is megmaradt a magányos merényló teóriája és Oswald mint főbűnös. Garrison három könyvet is írt a témában, Stone filmje nagyrészt ezekből merítkezett filmje elkészítésekor.

Kiemelkedő alakítást láthatunk Donald Sutherlandtől, aki a rejtélyes X hivatalnok bőrébe bújva mondja el a film legvégén, hogy milyen körök rendelték el és milyen okok miatt az elnök kiiktatását, illetve említésre méltó még Joe Pesci aki az egyik kulcsfigurát alakítja.

jfk_donald_sutherland.jpg

A kép forrása: port.hu

Kiváló a rendezés, mely fokozatosan ébreszti fel a nézőkben a kételkedést a hivatalos verzió iránt, kezdve azzal, hogy Oswald képes lehetett e egyáltalán azokra a bizonyos lövésekre (főleg mesterlövészi képességei, az újratöltés gyorsasága és a pontosság tekintetében) Garrison nyomozása egymás után tárja fel az ügy ellentmondásait és világít rá arra, hogy a végzetes napon nem csak a letartóztatott Oswald nyitott tüzet az elnöki autóra, hanem a kerítés felől is érkeztek lövések (és valójában ezek oltották ki az elnök életét). Kiderül az is, hogy a tanúkat befolyásolták, sőt egyeseket megfenyegettek vagy eltűntettek (mely tetteket csak nagyon magas szintről rendelhettek csak el).

További érthetetlen furcsaságok is előtérbe kerülnek, mint az eltűnt boncolási jegyzőkönv, az elnök biztonságáért felelős szolgálatok sorozatos mulasztásai aznap, illetve hogy Osawldot gyanúsan gyorsan fogták el (már 82 perccel a merénylet után) viszont 48 órával később sem hallgatták ki. Ráadásul azt sem sikerült senkinek eddig megmagyarázni, hogy miként lőhette le Oswaldot a helyszínre érkező Ruby, 70 állig felfegyverzett rendőr előtt a rendőrség alagsorában. Megannyi érthetetlen dolog, melyek így együttesen a mai napig kétségeket ébresztenek mindenkiben arról, hogy mi is történt valójában azon a végzetes napon 1963 november 22-én.

A tisztánlátást pedig nagyon megnehezíti a tény, hogy az USA két kulcsszervezete az FBI és a CIA egyformán ellenérdekelt volt Kennedy kapcsán, hiszen Allen Welsh Dalles CIA igazgatót maga Kennedy váltott le korábban, John Edgar Hoover FBI vezető pedig éppen a merénylet idején várta leváltását. Enyhén szólva sem voltak tehát Kennedy támogatottjai. Ugyanakkor mindketten részt vettek a merénylet kivizsgálásában, annak dacára is, hogy objektivitásra (az említettek miatt) a legkevésbé sem lehetett számítani velük kapcsolatban.

zapruder.jpg

A kép forrása: britannica.com

Stone filmje kiváló érzékkel veszi sorba az ügy különlegességeit és rejtélyeit, több szemszögből is megvilágítva az eseményeket (néhol értékes archív felvételekkel). Láthatjuk a híres Zappruder képkockákat is, melyeket teljesen véletlenül egy Abraham Zapruder nevű néző rögzített a kritikus napon a merényletről.

A JFK az egyik legjobb összeesküvés-film, amit valaha láttam. Értékelés természetesen legalább 4,5 csillag, mindenkinek ajánlom, aki szereti a rejtélyeket és a tekervényes nyomozós sztorikat, illetve érdekli a Kennedy-merénylet legvalószínűbb forgatókönyve.

4esfel_csillag.jpg

dewerz_allec.jpg

Vissza a címlapra
Dewerz
Filmekről írok őszintén, néha a közvélekedéssel szembefordulva. Email: deverzv@gmail.com
Legjobban pörgő posztok
Kreator | Anthrax | Testament @ Barba Negra, 2024. december 10.
Árposz • 6 nap
Nagy mákos bejgli teszt
Linda Morvai • 1 hónap
Nagy frankfurti virsli teszt
Linda Morvai • 1 hónap
Nagy száraz rosé pezsgő teszt
Linda Morvai • 1 hónap
A Cagliari elleni mérkőzés
Apuleius • 3 nap
Cikkek a címlapról
Móricz Zsigmond, avagy egy író emlékei a gyógyfürdőből
Móricz Zsigmond, a magyar irodalom egyik legnagyobb alakja, aki élete során többször is ellátogatott Hévízre, ahol egyrészt gyógyulni vágyott, de alkotóként is inspirációt merített. Hévízi látogatásai nemcsak testi felüdülést hoztak számára, hanem számos személyes élménnyel járultak hozzá írói…
Cross
Alex Cross neve több helyszínről is ismerős lehet. Az eredeti, hogy olvastunk nyomozásairól. Ugyan a magyar kiadás elég szegényes - 32 kötetből 4 jelent meg csak meg, az is kiragadottan a sorozatból -, azért lehet vele találkozni. Valószínűbb, hogy valamelyik filmet láttuk már. Talán a legismertebb…
>