Itt az idő, folytatódik a blog. És pár napja rájöttem, hogy arról még nem írtam, hogy hogyan került PRV-6 a Deloreanbe? Arról sokan tudnak, hogy voltak tervek más motorra is, és a PRV egy kompromisszumos megoldásként született. Viszont arról nem nagyon volt még szó, hogy hogyan és milyen fázisokkal ment a választás. Nagyjából erről szól a következő bejegyzés, ami egy Hanniballal való beszélgetésből alakult ki. Ennek a kivonatát olvashatjátok most.
...
Hannibal:
Hát komolyakat olvasok itt is. Ugye az utaskabint Amerikában tervezték, és az autó shown ismerte meg JZD GG-t (Giorgetto Giugiaro) aki megtervezte hozzá az elejét és a seggét. és rárakott egy JZD emblémát a kocsira ha jól sejtem, ebből lett a DSV és ez után lett a Proto-1. És azt a proto-1-et vették meg valakik valamikor 2007-ben és annak volt a második változata a D1A, amit 96-ban zúztak össze ... a Lotus gyárban Hethelben. és ez már ugye a(z első) dupla Y alvázas volt.
ha ez eddig stimmel akkor értem, amúgy egy szót se, és disszidálok kispolszki rajongónak
Sidaries:
Igen. Az első két - teljesen azonos - prototípus lett a Bill Collins féle prototípus és GG-t tényleg egy autóshown ismerték meg, bár szerintem ez nem Amerikában történt, hanem valahol Európában. Talán valami olasz autóshow (Torinó?) volt, de ebben nem vagyok biztos. Ott szerződtették az autó kezdetleges kinézetének a finomítására. Az eredeti Proto1 van most Floridában a DMCFL-nél, a D1A pedig a Lotus udvarán állt sokáig, aztán azt bezúzták. A D1A és a Proto1 nem dupla Y alvázas volt. Mindegyik ERM alapú volt. A D2 volt az első dupla Y-os.
Hannibal:
Igen, Torino volt az ismerkedési helyszín. Egy francia írás szerint a négy közül az Italdesign-t választotta JZD. Giugiaroval meg is egyeztek egy hónappal azután, hogy GG 1975 februárjában elment megnézni a Pioneer Engineering által legyártott kabint Detroitba.
Itt írta az 5 fő elvárást és a megannyi aprót, ami JZD elvárása volt a tervvel kapcsolatban, köztük az ajtók, a lámpák, légcsatornák, lökhárító jellege.... GG egy hónap múlva hozott 6 rajzot, ebből kiválasztottak egyet. ebből az egyből készült egy életnagyságú fa makett, amit lefényképezve filccel további stílusokkal felruházva egy újabb választást adtak JZD és Collins kezébe. Aztán a döntés után elkészült egy részletes fa makett, majd nem tudom, még hány, de fából volt még a kaszni elemrengetege is. és ebbe akartak motort tenni. Wankel volt ugye kiszemelve, de nem győzték meg, így lett Ford. A Fordról meg úgy értelmezem, hogy berakták egy X1/9-be tesztelni, rábasztak a pici autóra valami kurvanagy kereket és az egész az autópályán szétrobbantotta a váltót. és aztán a Fordot így hagyták a picsába, ekkor jött a Citroen CX 2000, ami egy rakás szar volt. Turbót akartak bele tenni, de erre hátat fordított a Citroen USA. Aztán ezután lett belőle a PRV. Na ezt hámoztam ki az egészből és ebből lett a DSV.
vagyis nem, előbb még a 2000-es volt a dsv-ben, majd azután jött a PRV hogy már az alváz is Y lett.
Sidaries:
Nagyjából én is így tudom, bár azért vannak különbségek. Az egyik, hogy nem csak 6, hanem több kép is volt. Egy elmélet szerint ebből a 12.-et választotta ki JZD és ezért lett DMC-12 az autó neve. Mint mondtam, ez csak elmélet. A tied is lehet igaz ugyanúgy, mint az enyém. A famakett meg ilyen most: http://www.entermyworld.com/history/wood-mock-up Belfastban van a közlekedési múzeumban az 50000-es tesztautóval. Ebbe az autóba nem raktak motort, mert nem bírta volna el, de nagyon gondolkodtak rajta, hogy mi legyen. Mivel a 70-es évek közepén nagyon hittek a Wankelben, ezért az került a Proto1-be és a D1A-ba is. Itt linkeltem is róla képet: http://delorean.blog.hu/2011/09/09/az_elsok_20 Valóban gondolkodtak Fordról (Ford Cologne V-6, 2.8 liter 119 HP DIN) is, de azt végül elvetették. Végül aztán főleg a Wankel fogyasztási problémái miatt lyukadtak ki a PRV-nél. Ja és mert addigra már biztos volt, hogy Írországban lesz a gyár és olcsóbb volt a franciáktól motort hozni, mint az amcsiktól. A DSV-ről a köv. linkeken írtam, nagyon nagy bizonyossággal nem lehet róla beszélni:
http://delorean.blog.hu/2013/08/09/12_387 és http://delorean.blog.hu/2008/12/30/a_delorean_evolucioja_ii_dsv
Bár ezeket a linkeket már ismered.
Hannibal:
Igen igen. 90%-ban már én is ezeket a "tényeket" veszem alapul, a famakett érdekes, mert ezen a képen egyértelműen látszik, hogy nincs beltér, csak egy kormánykerék-töredék.
Sőt továbbmegyek, néhány írás azt közli, hogy csak a D1 UTÁN kezdték el az ajtót gyártatni. tehát a D1A előtt még vagy nem, vagy valami Garay centeres Bricklin - feltörési módszerrel lehetett használni.
Ezen túl egy írás azt mondja, hogy nem wankel került a d1a-ba sem, vagy D1-be, vagy mibe, amit belinkeltél, hogy megmentettek, és amiben van a motorról is kép, hanem az a citroen cx 2000 motorja. még ezt nem sikerült fotók alapján azonosítanom, de szeretném, mert az tenné számomra hitelessé ezt a forrást.
Ezt még nem tudom hova tenni. Ugyanis ez a kép egy keverten az első prototípusokat sorakoztató képsorban voltak. és ez egy karburátoros v6-os motor, de mivel a Ford motor nem került be a delóba, ezért passz, a PRV meg nem lehet, mert az meg injektoros, gondolom abból nem volt karbis sosem... de mivel ez a motor így szólóban van csak, lehet hogy ez mégis csak az a kísérleti v6...szóval ez fehér folt nekem.
Sidares:
Nem értek különösebben a motorokhoz, de amennyire tudom, a Citroentől egy fajta motort használtak a két autóban és az egy Wankel volt. Nem lehet, hogy a CX-et szerelték Wankellel is? Na megvan. Ez van a Wikipedián:
"Originally, the CX was developed as a rotary-engined car—with several consequences. The CX engine bay is small because rotary engines are compact, but the Comotor three-rotor rotary engine was not economical and the entire rotary project was scrapped the year the CX was introduced"
Tehát a terv ez Wankel lett volna, de aztán nem ez került a CX-be és a Deloreanbe sem. Emiatt nem volt egyértelmű a CX motorja eddig. Más volt a prototípusban és más a szériaautóban. Ezután aztán jött a PRV ha már úgyis a franciáknál voltak.
Hannibal:
Na valahogy így van.
Sidaries:
Akkor ez kibogozódott.