Még egy utolsó 10. részt hozzárakok a sorozathoz, mert volt pár dolog, ami oda nem illett volna be, de mégis érdekes a gyár életének megértésében. Ilyen például az általános ír helyzet a '80-as években, aminek a hatását Zsolt még egy hete is tapasztalhatta. Engedelmével bemásolok a fórumból egy idevágó részt:
Voltam Belfast-ban is, és azt kell mondjam nagyon érdekes város. Most már értem miért ide, a környékére telepítették annak idején a DeLorean gyárat. Szemmel láthatóan valami nem stimmelt ott. Látszik hogy pár évvel ezelőttig még polgárháború dúlt. Sok volt a szemét az utcán, nem nagyon lehetett megkülönböztetni elsőre hogy melyik a gyár épület és melyik a lakóépület. A rendőrautók szinte kivétel nélkül páncélozott dobozos autók voltak, a biztonsági kamerák is ráccsal voltak körbevéve. A fizetős elkerített parkolók kerítésének tetején is szögesdrótok voltak. Huszonvalahány évvel ezelőtt, valszeg hasonló lehetett a helyzet. - nem mertem akárhol otthagyni a bérelt autót. Azt nem tudom hogy mennyire szegény város, de csak itt láttunk kéregetőket. Viszont ennyi érdekesen öltözött, alternatív embert még életemben nem láttam. Még a diáksziget régebbi, jobb időszakaiban sem.
Dunmurry közvetlen Belfast mellett van, (nyilván már mindenki tudja) számomra úgy tűnt,
tipikusan munkás negyed. Kisebb-nagyobb házak, viszonylag rendezett környék, és nem voltak hivalkodó házak, se autók se egyéb más kirívó dolog.
Mikor elkezdtem a sorozatot, már akkor is mindenképpen szerettem volna valahogy bepasszírozni ezt a klipet, de csak nem jött a lehetőség, úgyhogy most idelinkelem. Szerintem mindenki ismeri, habár nem biztos, hogy mindegyikőtök tudja, hogy Észak Írországban játszódik.
Sajnos az embeddelés tiltva van, ezért csak a linket tudom ideírni. Megéri megnézni.
Cranberries - Zombie
'81-ben ennél is durvább volt a helyzet. Főleg, ha utánaolvasunk annak, hogy 1981-ben még egy elég kemény recesszió is sújtotta az USÁt. Erről nem nagyon találtam jó magyar nyelvű anyagot, ezért csak pár dolgot linkelek be:
www.profitline.hu/index.php/hircentrum/hir/20848
Az 1981 júliusától 16 hónapon át tartó recesszió idején a Dow Jones Ipari Átlag index 6.4 százalékot emelkedett, míg a Standard & Poor GSCI Index 24 árupiaci terméke 9.9 százalékot csökkent.
...
Az 1982-es recesszió alatt az amerikai GDP 2.7 százalékkal csökkent a harmadik negyedévben, az elemzők még nem jeleznek előre ilyen mértékű csökkenést, a várakozások szerint jövő évben (2009) 1.1 százalékos bővülés várható.
index.hu/gazdasag/vilag/recusa6899/
A nagy világválság óta csupán 1981-82-ben és 1973-75-ben fordult elő, hogy 16 hónapig nem javultak a gazdasági mutatók.
(érdekességként itt hozzátenném, hogy a Bricklin - a Delorean egy közeli rokona - éppen 1975-ben jelent meg. Ők 3000db-ig jutottak)
Nem vagyok közgazdász és nem értek túlzottan ezekhez a dolgokhoz, de aki rákeres, találhat még érdekességeket a témával kapcsolatban. Nekem csak az jött le, hogy akkor azért eléggé szívás volt autógyárat indítani.
Ezen kívül pedig még egy dolog, amiről képtelen voltam bármit találni, bár lehet, hogy csak nem tudok keresni, az Észak Amerikát sújtó katasztrofális időjárás 1981 végén. Ez tulajdonképpen leállította az eladásokat az egész régióban.
Más most nem jut eszembe, talán most már tényleg végeztem.